|
Źródło: Toastmasters |
Jeśli miałbym polecić szkolenie z uważnego słuchania, poleciłbym... klub Toastmasters a dokładniej, kiedy odwiedzisz klub i bierzesz na siebie rolę gramatyka. Bycie gramatykiem to ćwiczenie mające na celu poprawę umiejętności słuchania oraz komentowanie pozytywnych i negatywnych zastosowań języka podczas spotkania. Obejmuje aspekty gramatyki, ale także logiki i retoryki.
Przed spotkaniem
(1) Wybierz „słowo dnia”. Słowo, które pomoże członkom klubu zwiększyć zasób słownictwa.
(2) Literami wystarczająco dużymi, aby można je było zobaczyć z końca sali (z monitora), wydrukuj i umieść na widoku. Możesz również dołączyć jego definicję.
Pierwsze wejście na scenę
Wyjaśnij rolę gramatyka. Ogłoś swoje „słowo dnia”, określ jaka to część mowy, zdefiniuj je, użyj w zdaniu i zachęć członków do skorzystania z niego. Umieść kartkę tak, aby było widoczne przez całe spotkanie.
Podczas spotkania
Słuchaj uważnie. Zapisz wszelkie szczególnie poprawne, czyste i kreatywne zastosowania języka. Zapisz wszelkie niezręczne lub niewłaściwe użycie języka: urwane końcówki, urwane zdania, nieprawidłową gramatykę itp. Zapisz, kto użył „słowo dnia” (lub jego pochodnej) i zanotuj tych, którzy użyli go poprawnie lub niepoprawnie.
Drugie wyjście na scenę: raport
Przedstaw dobre praktyki. Wskaż, jak poprawić błędy, których warto czy można unikać. Zaproponuj prawidłowe użycie w każdym przypadku niewłaściwego użycia, zamiast tylko wyjaśniać, co było nie tak. Ogłoś, kto użył „Słowa dnia” (lub jego pochodnej) poprawnie lub niepoprawnie.
- Wskaż środki stylistyczne, które warto używać m.in. metafory, hiperbole, oksymorony.
- Wskaż zabiegi retoryczne m. in. poprzez odwołanie się do logiki, emocji, wartości czy praktyki, które były niezwykle innowacyjne.
Pamiętaj
- Środki stylistyczne stosujemy w codziennym języku, a nie tylko w poezji.
- Czy mówcy udało się odrzeć do logos (rozumu), ethos (woli) czy pathos (emocji)?
- Czy mowa pouczała, poruszała czy zachwycała?
- Konkurs na słowo dnia wg regulaminu TMs: z wyłączeniem Toastmastera spotkania (zasłyszane, niesprawdzone).