ZOSTAŃ PRZEDSIĘBIORCĄ, COKOLWIEK TO ZNACZY

sobota, 27 sierpnia 2022

Test Gallupa po polsku


Już ponad 27 milionów osób, które przeszły CliftonStrengths® firmy Gallup. Mówię o globalnej marce firmy analitycznej i konsultingowej, która pomaga liderom i organizacjom rozwiązywać ich najpilniejsze problemy. Poniżej przybliżę test, który możemy wykonać w 30 minut. Pracodawcy mogą w ten sposób przyciągnąć najlepszych kandydatów, aby dopasować ich do ról, na których będą się dobrze rozwijać. Pracobiorcy, liderzy i przywódcy mogą. 

Jaki test?

Mamy do wyboru 2 testy. Top 5 CliftonStrengths daje wgląd w 5 talentów. CliftonStrengths 34 ujawnia pełne DNA talentów i pomaga zrozumieć, jak z niego korzystać, aby odnieść sukces. Aby wybrać test kliknij na grafikę ponizej.


Zaczynamy?

Podanych jest 177 opisów połączonych w pary. Wybieramy pasujacy, a także stopień, w jakim nas dotyczy. Na odpowiedź na każde pytanie jest 20 sekund, warto więc zaufać początkowym odpowiedziom. Niespełna 208 zł bez VAT. Tyle.

Po co?

Aby zmaksymalizować swój potencjał
Twoja największa szansa na sukces — w pracy lub gdziekolwiek indziej — polega na wzmocnieniu tego, co naturalnie robisz najlepiej i robieniu tego więcej.

piątek, 12 sierpnia 2022

Kontroler płynności

Gdy słowa i myśli płyną gładko i swobodnie słuchacze nie będą błądzić myślami. Z drugiej strony nie wpadnij w arogancję, bowiem takim stylem mówienia wprawisz słuchaczy w zakłopotanie. Pomocny w tym jest Kontroler płynności (ang. Ah-Counter).Z kim porozmawiać przed spotkaniem


(1) Poproś o dziennik Kontroler płynności. Jeśli dziennik nie jest dostępny, przygotuj się na robienie notatek. W dzienniku zapisz zbyt długie pauzy, nadużywane słowa i dźwięki wypełniające, na których zbyt często powoływali się wszyscy mówcy.


Pierwsze wejście na scenę (2 minuty)


Po przedstawieniu podczas spotkania klubowego wyjaśnij co będziesz robić i dlaczego jest to ważne. Pozwól audytorium zapoznać się z dźwiękiem sygnalizującym zaburzenie w mowie. Przedstaw korzyści dla uczestników spotkania wynikające z twojej pracy. Przedstaw na jakie elementy wypowiedzi będziesz zwracać uwagę tj. eee”, „yyy” lub „hmmm” powtarzanie słów bądź wyrażeń, na przykład: „to znaczy”, „a więc”, „właśnie”, „prawda”, „po prostu”. Jeśli czas pozwoli także na co nie będziesz zwracał uwagę, a co ma kolosalne znaczenie dla płynności przemówienia tzn. mowa nieprzerwana, bardzo szybka albo bez zastanowienia.


Drugie wyjście na scenę: raport (3 minuty)


Wyjaśnij jakie błędy najczęściej się pojawiały. Doradź jak udoskonalać przemowy by się ich pozbyć. Wyróżnij osoby, które ani razu nie użyły niepotrzebnych wypełniaczy. Podaj wskazówki jak mówcy następnym razem mogą uniknąć paramowy.


P.S. Kluczowe zadania • W tej roli musisz być niezwykle skupiony i uważny, ponieważ zająknięcie może nastąpić w każdej chwili, a reagować trzeba tu i teraz.

 • Większość ekspertów wypowiadających się publicznie zgadza się, że najlepszym zamiennikiem paramowy (eee,yyy) jest ...celowa pauza.

 • Zwolnij, a będziesz miał znacznie więcej czasu na zaplanowanie dokładnych fraz, których użyć i nie będziesz potrzebować bezsensownych wypełniaczy, aby połączyć przypadkowe myśli.

 • Dobrze się przygotuj i ćwicz.

Gorące pytania

Każdego dnia angażujemy się w spontaniczne przemawiania. W rozmowie w windzie – improwizujesz, zapytany o opinię lub podsumowanie zadania w pracy – improwizujesz. Ta część programu w klubie Toastmasters doskonali umiejętność tworzenia improwizowanej odpowiedzi, która jest sensowna, przekonująca i angażująca.Podręcznik Toastmasters z 1936 r. określa typowy sens „gorących pytań”. W instrukcji czytamy: „służy nieformalnej dyskusji, w której każdy członek powinien uczestniczyć, z wyjątkiem tych, którzy zostali wyznaczeni jako mówcy w regularnym programie. Celem jest postawienie każdego członka 'na nogi'”.

To improwizowane przemówienia, których celem jest pomoc członkom Toastmasters w samodzielnym myśleniu i wypowiadaniu się na dany temat jednej do dwóch minut. Daje również możliwość przemawiania tym, którzy nie są zaprogramowani do pełnienia innych ról w agendzie.

Chronometrażysta

Chronometrażysta (ang. Timekeeper) jest odpowiedzialny za pilnowanie czasu. Podczas pierwszego wejścia na scenę zademonstruj (spróbuj przemawiać w szczególności do gości) urządzenie sygnalizacyjne, rolę oraz wartości, jakie wynikają z obecności chronometrażysty. Raportując na końcu spotkania imiennie pochwal mówców, przypominając w szczególności temat dnia.Z kim porozmawiać przed spotkaniem


(1) Głównie z z Toastmasterem spotkania, bowiem on odpowiada za agendę, która z niedających się do końca przewidzieć powodów może ulec zmianie na chwilę przed programem. Radą służy też (2) Główny oceniający. (3) Z prelegentami ustal czasy wystąpień. Nie wszystko da się ustalić z góry. Np. podczas swojego wystąpią ktoś (np. Prezes), może poprosić o dodatkowy czas. 


Pierwsze wejście na scenę (2 minuty)


Dobry wieczór Toastmasterowi, koleżankom i kolegom oraz w szczególności gościom. Jako Chronometrażysta będę mierzył czas prelegentów, wystąpień formalnych i ocen. Powiadomię również każdego mówcę o pozostałym czasie. Będę do tego używał następujących oznaczeń wizualnych: flaga zielona minimalny czas na mowę został osiągnięty, możesz wejść dalej. Flaga żółta, jak żółta osa: czas przemówienia zbliża się ku końcowi. Czerwona jak róża oznacza: mowa mówcy miała optymalną długość. 


Korzyści wynikające ze tej roli to poprawa uważności i świadomości co dzieje się na spotkaniu,  poznanie struktury wydarzenia oraz ścisła współpraca z Toastmasterem spotkania. Wystąpienia, które przekroczą wyznaczony czas o 30 sek. zostają zdyskwalifikowane z głosowań na najlepsze wystąpienie [może dopiero ty wspomnisz o takim konkursie].


Drugie wyjście na scenę: raport (3 minuty)


Kiedy zostaniesz wezwany do złożenia raportu przez Toastmastera wstań i przedstaw czas spotkania, czasy ich przemówień. Rzeczowo pochwal za wzorcowe aspekty. Możesz im życzliwie pomóc uświadomić sobie, co należy poprawić, aby zoptymalizować czas [jak czas pozwoli: udziel wskazówek jak mówcy można lepiej panować na czasem].


P.S. Kluczowe zadania • Kontakt wzrokowy z przemawiającymi, nie chodzi bowiem o danie sygnału, ale upewnienie się, że dotarł on do adresata.

 • Prelegenci Table Topics® powinni ograniczyć swoje uwagi do nie więcej niż 2 minut. Po 1 minucie podniosę zieloną kartę. Po 1 minucie i 30 sekundzie podniosę żółtą kartkę. Po 2 minucie podniosę czerwoną kartkę.

 • Wystąpienia Ice Breaker powinny trwać 4-6 minut. W 4 minucie podniosę zieloną kartę. W 5 minucie podniosę żółtą kartkę. W 6 minucie podniosę czerwoną kartkę.

 • Większość innych wystąpień powinna trwać 5-7 minut. Po 5 minutach podniosę zieloną kartę. W 6 minucie podniosę żółtą kartkę. W 7 minucie podniosę czerwoną kartkę.

 • Indywidualne oceny powinny trwać od 2-3 minut. Po 2 minutach podniosę zieloną kartę. W 2 minucie i 30 sekundzie podniosę żółtą kartkę. W 3 minucie podniosę czerwoną kartkę

Rola gramatyka

Źródło: Toastmasters

Jeśli miałbym polecić szkolenie z uważnego słuchania, poleciłbym... klub Toastmasters a dokładniej, kiedy odwiedzisz klub i bierzesz na siebie rolę gramatyka. Bycie gramatykiem to ćwiczenie mające na celu poprawę umiejętności słuchania oraz komentowanie pozytywnych i negatywnych zastosowań języka podczas spotkania. Obejmuje aspekty gramatyki, ale także logiki i retoryki. 

Przed spotkaniem

(1) Wybierz „słowo dnia”. Słowo, które pomoże członkom klubu zwiększyć zasób słownictwa.
(2) Literami wystarczająco dużymi, aby można je było zobaczyć z końca sali (z monitora), wydrukuj i umieść na widoku. Możesz również dołączyć jego definicję.

Pierwsze wejście na scenę

Wyjaśnij rolę gramatyka. Ogłoś swoje „słowo dnia”, określ jaka to część mowy, zdefiniuj je, użyj w zdaniu i zachęć członków do skorzystania z niego. Umieść kartkę tak, aby było widoczne przez całe spotkanie.

Podczas spotkania

Słuchaj uważnie. Zapisz wszelkie szczególnie poprawne, czyste i kreatywne zastosowania języka. Zapisz wszelkie niezręczne lub niewłaściwe użycie języka: urwane końcówki, urwane zdania, nieprawidłową gramatykę itp. Zapisz, kto użył „słowo dnia” (lub jego pochodnej) i zanotuj tych, którzy użyli go poprawnie lub niepoprawnie.

Drugie wyjście na scenę: raport

Przedstaw dobre praktyki. Wskaż, jak poprawić błędy, których warto czy można unikać. Zaproponuj prawidłowe użycie w każdym przypadku niewłaściwego użycia, zamiast tylko wyjaśniać, co było nie tak. Ogłoś, kto użył „Słowa dnia” (lub jego pochodnej) poprawnie lub niepoprawnie. 


 1. Wskaż środki stylistyczne, które warto używać m.in. metafory, hiperbole, oksymorony.

 2. Wskaż zabiegi retoryczne m. in. poprzez odwołanie się do logiki, emocji, wartości czy praktyki, które były niezwykle innowacyjne.

Pamiętaj

 • Środki stylistyczne stosujemy w codziennym języku, a nie tylko w poezji.

 • Czy mówcy udało się odrzeć do logos (rozumu), ethos (woli) czy pathos (emocji)?

 • Czy mowa pouczała, poruszała czy zachwycała?

 • Konkurs na słowo dnia wg regulaminu TMs: z wyłączeniem Toastmastera spotkania (zasłyszane, niesprawdzone).

Główny oceniający


Główny Oceniający jest ewaluatorem wszystkiego i wszystkich, co ma miejsce podczas spotkania; kogokolwiek, kto przyczynił się do zaplanowania i zrealizowania programu spotkania klubowego. Kto pojawił się choć raz na spotkaniu Klubu Toastmasters wie, że właśnie wielowymiarowa ocena każdego z występujących − przebiegająca merytorycznie, ale w bezpiecznych ramach czyni z tego systemu uczenia społecznościowego (ang. Crowd learning) szkołę unikalną. Syntetyczne uwagi Główny Oceniający przekazuje ze sceny, a w miarę możliwości udziela też rad po spotkaniu. Jeśli udało Ci się być chronometrażystą, oceniającym mowę ciała, płynność czy gramatykę, udział w tej roli pozwoli Ci zobaczyć spotkanie z innej perspektywy. Dlatego zasiądź na samym końcu, żebyś miał dobry widok na wszystko i wszystkich – i do dzieła.

Notuj uważnie wszystkie szczegóły dotyczące przebiegu spotkania i sposobu pełnienia funkcji przez zespół osoby oceniające i Toastmastera Wieczoru.

Przygotuj listę najwyżej trzech elementów najbardziej istotnych przy dobrym wypełnianiu każdej z ról, którą będziesz oceniać. Poświęć tym kwestiom szczególną uwagę w czasie oceny. Zaznacz tylko te elementy, które mówca ma realną możliwość poprawić. Np. 3 rzeczy, które Ci się podobały, które według Ciebie były wykonane wyjątkowo. 3 rzeczy, które pełniący daną rolę mógłby poprawić następnym razem. 3 rzeczy jak to może poprawić pełniąc swoją rolę następnym razem.

Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.