ZOSTAŃ PRZEDSIĘBIORCĄ, COKOLWIEK TO ZNACZY

piątek, 12 sierpnia 2022

Kontroler płynności

Gdy słowa i myśli płyną gładko i swobodnie słuchacze nie będą błądzić myślami. Z drugiej strony nie wpadnij w arogancję, bowiem takim stylem mówienia wprawisz słuchaczy w zakłopotanie. Pomocny w tym jest Kontroler płynności (ang. Ah-Counter).Z kim porozmawiać przed spotkaniem


(1) Poproś o dziennik Kontroler płynności. Jeśli dziennik nie jest dostępny, przygotuj się na robienie notatek. W dzienniku zapisz zbyt długie pauzy, nadużywane słowa i dźwięki wypełniające, na których zbyt często powoływali się wszyscy mówcy.


Pierwsze wejście na scenę (2 minuty)


Po przedstawieniu podczas spotkania klubowego wyjaśnij co będziesz robić i dlaczego jest to ważne. Pozwól audytorium zapoznać się z dźwiękiem sygnalizującym zaburzenie w mowie. Przedstaw korzyści dla uczestników spotkania wynikające z twojej pracy. Przedstaw na jakie elementy wypowiedzi będziesz zwracać uwagę tj. eee”, „yyy” lub „hmmm” powtarzanie słów bądź wyrażeń, na przykład: „to znaczy”, „a więc”, „właśnie”, „prawda”, „po prostu”. Jeśli czas pozwoli także na co nie będziesz zwracał uwagę, a co ma kolosalne znaczenie dla płynności przemówienia tzn. mowa nieprzerwana, bardzo szybka albo bez zastanowienia.


Drugie wyjście na scenę: raport (3 minuty)


Wyjaśnij jakie błędy najczęściej się pojawiały. Doradź jak udoskonalać przemowy by się ich pozbyć. Wyróżnij osoby, które ani razu nie użyły niepotrzebnych wypełniaczy. Podaj wskazówki jak mówcy następnym razem mogą uniknąć paramowy.


P.S. Kluczowe zadania  • W tej roli musisz być niezwykle skupiony i uważny, ponieważ zająknięcie może nastąpić w każdej chwili, a reagować trzeba tu i teraz.

  • Większość ekspertów wypowiadających się publicznie zgadza się, że najlepszym zamiennikiem paramowy (eee,yyy) jest ...celowa pauza.

  • Zwolnij, a będziesz miał znacznie więcej czasu na zaplanowanie dokładnych fraz, których użyć i nie będziesz potrzebować bezsensownych wypełniaczy, aby połączyć przypadkowe myśli.

  • Dobrze się przygotuj i ćwicz.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.