W zarządzaniu opartym na dowodach, podobnie jak w przypadku sędziego, nie opieramy się na jednym źródle informacji. Zamiast tego, stosuje się cztery kluczowe źródła dowodów. Pierwszym są dowody naukowe, czyli wyniki badań opublikowane w recenzowanych publikacjach. Drugie źródło stanowią dane, fakty i liczby zebrane wewnątrz organizacji. Trzecim źródłem są dowody, które opierają się na wiedzy i praktyce zawodowej osób zaangażowanych w proces decyzyjny. Ostatnie, ale równie ważne, to dowody od interesariuszy, które uwzględniają wartości, opinie i przekonania osób, na które decyzje mogą bezpośrednio wpłynąć. Wszystkie te elementy razem pozwalają podejmować bardziej świadome i trafne decyzje w zarządzaniu.
Aby zwiększyć efektywność dzięki zaawansowanej analityce, firmy muszą rozwinąć mocne strony w trzech obszarach: pozyskiwania danych, budowy modeli łączących w sobie złożoność i łatwość użytkowania oraz transformacji kultury organizacyjnej.
Źródła:
- Konrad Kulikowski, Czym jest Evidence-Based Management, czyli zarządzanie oparte na dowodach?, https://evidencebasedhr.wordpress.com/2021/03/21/czym-jest-evidence-based-management-czyli-zarzadzanie-oparte-na-dowodach/
- Dominic Barton, David Court, Making Advanced Analytics Work For You, „Harvard Business Review“ (2012).
0 komentarzy:
Prześlij komentarz