Dla kogo spółka cywilna
Zgodnie z art. 860 kodeksu cywilnego (kc) umowa spółki cywilnej może łączyć wyłącznie przedsiębiorców i musi mieć na celu osiągnięcie określonego celu gospodarczego (w praktyce prowadzenia określonej działalności gospodarczej). Kodeks nie przewiduje ograniczeń w zakresie formy prowadzenia działalności przez wspólników spółki, stąd mogą nimi być zarówno osoby fizyczne jak i spółki prawa handlowego.
Z uwagi na brak możliwości ograniczenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki, a także brak podmiotowości prawnej, spółka cywilna powinna mieć ograniczone wykorzystanie gospodarcze.
W praktyce jest jednak najpopularniejszą formą współdziałania przedsiębiorców, od przedsięwzięć niewielkich, po osiągające milionowe obroty. Jest to wynikiem przede wszystkim jej nieskomplikowanej formuły prawnej.
Umowa spółki cywilnej może być zawarta w celu prowadzenia każdej dopuszczalnej prawem działalności gospodarczej (chyba, że przepisy szczególne nakazują inną formę - np. spółki akcyjnej w przypadku banków). Patrząc jednak na jej specyfikę zaleca się wykorzystanie spółki cywilnej do niewielkich przedsięwzięć np. przedsiębiorstw rodzinnych. Z uwagi niewielki stopień skomplikowania oraz znikomą liczbę formalności niezbędnych do prowadzanie działalności w ramach spółki cywilnej, jest to popularna forma działaności gospodarczej. Do niedawna na wspólnikach spółki cywilnej, która osiągała określony w przepisach rachunkowości pułap przychodu istniał obowiązek przekształcenia jej w spółkę jawną (jedną ze spółek regulowanych w kodeksie spółek handlowych). W ramach ostatnich nowelizacji ksh, obowiązek ten został jednak zniesiony.
Jak założyć spółkę cywilną
Spółka cywilna (z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego) jest jedynie umową. Oznacza to, że nie posiada odrębnej podmiotowości prawnej. Jej skuteczność wymaga jedynie zawarcia odpowiedniej pisemnej umowy.
Zawartość umowy
Umowa spółki cywilnej powinna zawierać: nazwę spółki, listę wspólników, przedmiot prowadzonej dałalności gospodarczej, wartość i rodzaj wniesionego wkładu, czas na jaki zawarto umowę spółki (oznaczony lub nieoznaczony).
Wkład jest obowiązkowym świadczeniem wspólnika na rzecz spółki. Może mieć charakter przeniesienia własności określonego przedmiotu czy kwoty pieniędzy, ale także świadczeń udzielanych na rzecz spółki (świadczenie usług, przekazanie know-how), czy udostępnienie określonego składnika do użytku spółki (np. nieruchomości czy samochodu). Jeśli wartość wkładów nie została określona: uznaje się, że miały jednakową wartość. Jeśli umowa nie będzie zawierać dodatkowych elementów obowiązywać będą przepisy kodeksu cywilnego, te jednak mogą zazwyczaj podlegać daleko idącym zmianom. Wszystkie rozwiązania różne od przyjętych w kodeksie muszą być uwzględnione w umowie spółki.
Zgłoszenie do Ewidencji działalności gospodarczej i KRS
Spółka jako taka nie podlega bezpośredniemu zgłoszeniu do żadnego z państwowych rejestrów. Jednakże wspólnicy działający w ramach spółki cywilnej muszą dokonać odpowiedniej wzmianki w ewidencji działalności gospodarczej lub KRS (jeśli prowadzą działalność w ramach spółki prawa handlowego).
W przypadku spółek prawa handlowego wzmianka o prowadzeniu działalności w ramach spółki cywilnej z innym przedsiębiorcą znajduje się w dziale pierwszym wpisu. Spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej na gruncie prawa cywilnego. Jest jednak płatnikiem podatku VAT i w takim zakresie wymagane jest złożenie przez wspólników wniosku o nadanie numeru NIP.
wtorek, 18 maja 2010
Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.
0 komentarzy:
Prześlij komentarz