Szczególny rodzaj notowania pobudzający obie półkule ludzkiego mózgu w przeciwieństwie do tradycyjnego notowania linearnego. Metoda została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony'ego i Barry'ego Buzana. Dzięki użyciu między innymi słów, symboli, kolorów, rytmu, efektu trójwymiarowości i rysunków uaktywniają się wszystkie ośrodki mózgu. Pobudzona zostaje prawa półkula odpowiadająca za wyobraźnię, marzenia, rytm, postrzeganie przestrzeni, rozpoznawanie kolorów i Gestalt (czyli obraz całości), jaki i lewa, której domeną są: logika, linearność, analiza, słowa i liczby. Umożliwia to podniesienie efektywności pracy naszego mózgu a proces nauki i zapamiętywania czyni prostszym, szybszym i przyjemniejszym. Sprzyja myśleniu twórczemu, wielokierunkowemu, a nie nudnemu i odtwórczemu.
W centralnej części mapy należy umieścić kolorowy rysunek. Od niego powinny odchodzić grube linie z najważniejszymi hasłami. Od tych linii mogą odchodzić kolejne cieńsze z mniej ważnymi informacjami, a od nich jeszcze kolejne. Mapy myśli nie mają żadnych ograniczeń pod względem wielkości sporządzanych notatek. Mapy myśli powinny, według zaleceń autorów tej metody, przyjmować promienistą strukturę, co odzwierciedla naturalną budowę naszego mózgu i sposób myślenia opierający się na skojarzeniach.
Jeśli chcesz napisać mapę myśli użyj FreeMind. Czy chcesz zreorganizować pomysły w podobny sposób, jak projektanci oprogramowania? Czy chcesz zachować myśli, które są łatwe w zarządzaniu? Czy chcesz ustalić priorytet, nie wiesz gdzie jesteś, gdzie byłeś i dokąd zmierzasz? Za pomocą FreeMind śledzisz całość rzeczy, które są potrzebne do zrealizowania pomysłu. Więcej na www.freemind.sourceforge.net
środa, 25 listopada 2009
Startujemy »
domena
,
mapa myśli
,
marketing
,
zarządzanie
» Mind Mapping (ang. mind map, pol. mapa myśli)
Mind Mapping (ang. mind map, pol. mapa myśli)
Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.
0 komentarzy:
Prześlij komentarz