ZOSTAŃ PRZEDSIĘBIORCĄ, COKOLWIEK TO ZNACZY

piątek, 19 kwietnia 2024

Systematyczna analiza sieci literatury (SLNA)

Systematyczna analiza sieci literatury (SLNA) łączy analizę bibliograficzną z systematycznym przeglądem literatury (SLR). To metoda przeglądu literatury, która łączy metody jakościowe i ilościowe i ma na celu zapewnienie wszechstronnego zrozumienia konkretnego tematu. 
Konwencjonalne przeglądy literatury zazwyczaj opierają się na subiektywnej analizie treści, pomijając dynamiczną ewolucję tematu badawczego w czasie. Z drugiej strony, systematyczna analiza sieci literatury (SLNA) opierają się na obiektywnych narzędziach, takich jak Bibliometrix i VOSviewer, oraz algorytmach, takich jak sieć cytowań i sieć słów kluczowych, do oceny danych bibliometrycznych generowanych z akademickich baz danych, np. Scopus, Lens i Dimensions. 
W ten sposób SLNA dostarcza czytelnikowi dynamicznego obrazu tematu badawczego na przestrzeni pewnego okresu, odkrywając, w jaki sposób naukowcy zajęli się danym tematem od jego początkowego pojawienia się. Pozwala to na bardziej dogłębne zrozumienie danej dziedziny, identyfikację popularnych tematów, a także obszarów badań, które nie są dostatecznie zbadane. SLNA stanowi potężną metodykę badawczą, która może pomóc w poprawie jakości i rygorystyczności badań w określonej dziedzinie.

Bibliografia

Villar, A., Paladini, S., Buckley, O. (2023). Towards Supply Chain 5.0: Redesigning Supply Chains as Resilient, Sustainable, and Human-Centric Systems in a Post-pandemic World. Operations Research Forum, 4(3), 1–46. DOI: https://doi.org/10.1007/s43069-023-00234-3.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.