W sytuacji, gdy prowadzenie pozarolniczej działalności lub współpraca przy jej prowadzeniu nie jest jednym tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym, osoba prowadząca tą działalność lub osoba z nią współpracująca podlega ubezpieczeniom bądź obowiązkowo, bądź dobrowolnie. Osoba, dla której ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, ubezpieczeniu chorobowemu podlega dobrowolnie na zgłoszony wniosek. Natomiast osoba, która z tyt. prowadzonej pozarolniczej działalności lub współpracy podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, w przypadku przystąpienia do tych ubezpieczeń, obejmowana jest równie ubezpieczeniem wypadkowym. Osoba ta w ogóle nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
W przypadku równoczesnego prowadzenia pozarolniczej działalności lub wykonywania współpracy na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia (agencyjnej, o świadczenie usług) zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca, osoba prowadząca działalność lub z nią współpracująca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy.
Jeżeli jednak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tyt. stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od najniższego wynagrodzenia (a począwszy od 1 stycznia 2003 r. od minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie odrębnych przepisów dla danego roku pracy), wspomniana osoba podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom równie z tyt. prowadzonej działalności (współpracy), o ile tyt. ten powstał wcześniej niż zawarta została umowa zlecenia (agencyjna, o świadczenie usług). W przedstawionej sytuacji osoba ta może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami także z tyt. wykonywanej umowy zlecenia (agencyjnej, o świadczenie usług) lub działalności na umowę zlecenia.
Przykład 1.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą od 1999 r. jest jednoczenie zatrudniona w ramach stosunku pracy. z tyt. umowy o prac osiągnęła w styczniu 2005 r. wynagrodzenie w wysokości 800 zł (minimalne wynagrodzenie w styczniu 2005 r. wynosiło 849 zł). W tym samym miesiącu wykonywała pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca. Osoba, o której mowa, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tyt. wykonywanej umowy o pracę. W styczniu, 2005 r., z uwagi na wysoko podstawy wymiaru składek z tyt. pozostawania w stosunku pracy, podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym równie z tyt. prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast z tyt. wykonywanej umowy zlecenia mogła podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym. Osoba ta mogła jednak także zmienić tyt. ubezpieczeń i w okresie wykonywania umowy-zlecenia podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom z tyt. tej umowy (i umowy o prac), natomiast z tyt. prowadzonej działalności - dobrowolnie.
Przykład 2.
Osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy osiągnęła w marcu 2005 r. wynagrodzenie w wysokości 1000 zł (minimalne wynagrodzenie w 2005 r. wynosiło 849 zł). W tym samym miesiącu wykonywała również pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca. Pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi od 1999 r. W tym przypadku ubezpieczenia społeczne były obowiązkowe z tyt. pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy. Z tyt. prowadzonej działalności i z tyt. wykonywanej umowy zlecenia wymieniona osoba mogła podlegać ubezpieczeniom dobrowolnie, na swój wniosek.
czwartek, 24 czerwca 2010
Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.
0 komentarzy:
Prześlij komentarz