ZOSTAŃ PRZEDSIĘBIORCĄ, COKOLWIEK TO ZNACZY

środa, 30 czerwca 2010

Czy firma, której przedmiotem będą usługi BHP, musi działać w myśl przepisów oświaty (wpis do rejestru placówek kształcenia ustawicznego, statut itd)?

Praktycznie zachęcam wszystkich uczestników szkoleń, którzy mają w planie działalność edukacyjną do złożenia odpowiedniego wniosku do wydziału edukacji Starostwa Powiatowego, po spełnieniu odpowiednich wymogów (statut, w którym zawarte są m.in. kierownictwo placówki, jaka metoda odpłatności za usługi edukacyjne itd.). Nic to nie kosztuje i może pan to śmiało zrobić. Poniżej postaram się to uzasadnić.
Zapewne nawiązuje pan do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP, przed nowelizacją. Przewidywało ono, że szkolenie w zakresie BHP mogło być organizowane i prowadzone przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie BHP na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Obecnie obowiązujący przepis z października 2007 r. § 4 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że: „Szkolenie może by organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy”. Przez jednostkę rozumie się (Ustawa), m. in.:
• osobę prawną lub fizyczną prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej jeżeli prowadzi działalność szkoleniową w dziedzinie BHP.
Można, zatem wysunąć wniosek, że skoro ani Ustawa o systemie oświaty ani też Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zawiera definicji pojęcia „działalność oświatowa” to w zasadzie każda osoba prawna lub fizyczna, która będzie chciała prowadzić szkolenia w dziedzinie BHP powinna jedynie spienić wymóg zarejestrowania swojej działalności gospodarczej oraz spieniać wymogi wynikające z powołanego wyżej § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP. Brak jest jednak regulacji zawierającej wprost wskazanie organu sprawującego nadzór merytoryczny nad w/w jednostkami wymienionymi w przepisie. Gdyby tylko na tym poprzestać to odpowiedź na Pańskie pytanie, po październiku 2007 r., brzmi: nie musi.
Jednak w myśl przepisów o VAT sprawa nie przedstawia się tak jednoznacznie.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1) zwalnia się od opodatkowania usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Z kolei w poz. 7 załącznika wymienione zostały „usługi w zakresie edukacji” (PKWiU ex 80). Z przepisów tych należałoby, zatem wnioskować, że usługi świadczone, jako sklasyfikowane do grupowania PKWiU 80.42.20 – 00.00 „usługi w zakresie pozostałych form kształcenia”, także powinny podlegać zwolnieniu.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał mimo to, że polski ustawodawca dokonał błędnej implementacji art. 132 Dyrektywy 2006/112/WE do krajowego porządku prawnego. Jak podkreślił, sprzeczność polskich przepisów z dyrektywą jest oczywista i widoczna gołym okiem. Sąd przypomniał, że zgodnie z brzmieniem dyrektywy zwolnieniu podlegają te usługi edukacyjne, które są prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie. Sformułowanie to zdaniem sądu oznacza, że zwolnieniu podlegają także te usługi edukacyjne, które świadczone są przez podmioty niepubliczne, ale tylko wtedy, gdy ich celem jest realizacja interesu publicznego. W konsekwencji polski ustawodawca poprzez objęcie zwolnieniem wszystkich usług edukacyjnych niezależnie od ich charakteru dokonał błędnej implementacji. Sąd przypomniał też, że podatnik ma prawo powoływać się bezpośrednio na przepisy dyrektywy, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki: państwo członkowskie nie implementowało dyrektywy lub uczyniło to niewłaściwie oraz treść dyrektywy jest wystarczająco jasna i precyzyjna.
Nie czekając zatem, aż ustawodawca wprowadzi przepis w myśl, którego będzie pan mógł ustalać stawkę VAT na „zwolnione” (zakładam, że taki ma pan zamiar) tylko wtedy, gdy działa pan w myśl przepisów oświaty, albo co gorsza tylko wtedy, gdy posiada pan akredytację kuratorium (będzie dotyczyć tylko województwa) radzę dokonać odpowiedniego wpisu do rejestru, które prowadzi wydział edukacji.
Źródła: monitorpodatkowy.pl, rop.sejm.gov.pl

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.