Za osobę współpracującą dla celów ubezpieczoniowych z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się: małżonka, dzieci własne (również przysposobione), dzieci drugiego małżonka (również przysposobione), rodziców, macochę i ojczyma (oraz osoby przysposabiające), jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.Nie stanowią kosztów uzyskania przychodu wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Powyższy przepis oznacza, że wartość pracy, przede wszystkim wszelkie kwoty wypłacone małżonkowi oraz małoletnim dzieciom podatnika, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu. Nie ma przy tym znaczenia, czy kwoty wypłacono po prostu za współpracę, czy tez na podstawie formalnie zawartej umowy o pracę albo umowy zlecenia.
czwartek, 20 maja 2010
Startujemy »
faq
,
podatki
,
ubezpieczenia
» W jakiej formie zgłosić fakt współpracy męża ZUS-owi oraz jakie i jakiej wysokosci składki będę musiała za niego płacić?
W jakiej formie zgłosić fakt współpracy męża ZUS-owi oraz jakie i jakiej wysokosci składki będę musiała za niego płacić?
Jako płatnik składek ZUS, powinna pani zarejestrować męża jako Ubezpieczonego na druku ZUS-ZUA z kodem jak dla osoby współpracującej. Konsekwencją takiego kroku jest obowiązek płacenia za osobę współpracującą pełnych składek ZUS (w takim przypadku nie ma zastosowania ulgowy ZUS). Można odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne osoby współpracującej od dochodu, a część składek zdrowotnych od podatku.
Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.
0 komentarzy:
Prześlij komentarz