Wybierając stawkę linową jesteśmy zobligowani do złożenia przed dniem rozpoczęcia działalności oświadczenia o wyborze tej formy.
Jeżeli podatnik (lub jego wspólnik) w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy z tytułu stosunku pracy nie wykonywał na rzecz byłego pracodawcy czynności, którymi podatnik lub wspólnik obecnie się zajmują wówczas może wybrać stawkę liniową.
Tylko pozornie stawka liniowa może nam sie wydawać zawsze korzystniejsza. Nawet laik w kwestiach podatkowych zada sobie pytanie czy liniowy podatek może być kiedykolwiek gorszy od skali podatkowej? Odpowiedź brzmi tak, ponieważ wybierając stawkę liniową tracimy część przywilejów przysługujących nam gdy korzystamy ze skali podatkowej (np. prawo do wspólnego rozliczania się z małżonkiem, preferencji dla samotnych rodziców, zwolnienia w związku z inwestycjami w specjalnej strefie ekonomicznej, większości ulg podatkowych). Kiedy więc rozważamy wybór stawki linowej jako formy opodatkowania musimy mieć świadomość, że jest to ekonomicznie uzasadnione, gdy dochód z Naszej działalności w danym roku podatkowym przekroczy i to znacznie pierwszy przedział skali podatkowej (w 2008 r. 44 490zł). W roku 2007 wybór stawki liniowej opłacalny był dopiero przy rocznym dochodzie przekraczającym 49 tys. zł. Generalna zasada jest taka, że im wyższy dochód z prowadzonej działalności, tym większa Nasza korzyść podatkowa z rozliczania się według liniowej stawki.
Gdy korzystamy ze stawki liniowej przysługuje nam natomiast prawo do pomniejszania dochodu o składki na ubezpieczenie społeczne własne i współpracowników, a ponadto prawo do tzw. kredytu podatkowego dla otwierających działalność gospodarczą.
0 komentarzy:
Prześlij komentarz