Zostań przedsiębiorcą, cokolwiek to znaczy

środa, 21 kwietnia 2010

Podstawy kampanii AdWords

  1. Oto kilka przykładów najczęściej używanych pojęć:

    Słowo kluczowe Słowa kluczowe tworzone przez reklamodawcę w danej grupie reklam umożliwiają kierowanie reklam do potencjalnych klientów. Jeśli reklamodawca sprzedaje na przykład cięte kwiaty, może użyć w kampanii AdWords słowa kluczowego ,,kwiaty z dostawą". Gdy użytkownik wpisze zapytanie ,,cięte kwiaty z dostawą" w wyszukiwarce Google, obok wyników wyszukiwania zostanie wyświetlona odpowiednia reklama. Ponadto reklamę można wyświetlać w witrynach sieci Google powiązanych z danym słowem kluczowym.

    Miejsca docelowe Przez pojęcie miejsca docelowego można rozumieć całą witrynę, pewien podzbiór jej stron lub podzestaw miejsc reklamowych zdefiniowany przez wydawcę witryny. Miejsca docelowe można umieszczać w dowolnych grupach reklam, gdzie mogą działać samodzielnie lub razem ze słowami kluczowymi, określając miejsca wyświetlania reklam.

    Grupa reklam Grupa reklam zawiera jedną lub więcej reklam kierowanych na jeden zestaw słów kluczowych. Reklamodawca ustawia maksymalną cenę, jaką zamierza płacić za całą listę lub poszczególne słowa kluczowe grupy reklam.

    Kampania Kampanie tworzone przez reklamodawcę na koncie AdWords służą do organizowania reklamowanych produktów lub usług. W każdej kampanii można utworzyć jedną lub wiele grup reklam. Kampania może reprezentować szeroką klasę produktów, a grupy reklam zawarte w kampanii mogą koncentrować się na poszczególnych reklamowanych produktach.

    Wyświetlenie (Wyśw.) Liczba wyświetleń reklamy w Google lub sieci Google.

    Opcje dopasowania słów kluczowych Dostępne są cztery opcje dopasowywania słów kluczowych: przybliżone, ścisłe, do wyrażenia i wykluczające. Opcje te ułatwiają sprecyzowanie kierowania reklam wyświetlanych na stronach wyników wyszukiwania Google.

    Koszt kliknięcia (CPC) W programie AdWords można wybrać maksymalną kwotę, jaką zamierzasz płacić za kliknięcie reklamy przez użytkownika. Jest to tak zwana maksymalna stawka kosztu kliknięcia (lub maks. CPC). Weryfikator cen AdWords za każdym razem automatycznie obniża koszty, dzięki czemu reklamodawca płaci najniższą możliwą cenę niezbędną do utrzymania pozycji reklamy na stronie. Ustawiając wyższą stawkę CPC, można zapewnić wyświetlanie reklamy na wyższej pozycji na stronie.

    Koszt tysiąca wyświetleń (CPM) W niektórych kampaniach można także wybrać maksymalną kwotę kosztu za tysiąc wyświetleń reklamy. Cena ta nosi nazwę maksymalnej stawki CPM. (Stawki CPM są dostępne tylko w przypadku kampanii, które nie są kierowane na sieć wyszukiwania Google ani strony partnerów wyszukiwania). Tak jak w przypadku maksymalnego CPC, nasz Weryfikator cen AdWords obniża tę kwotę, dzięki czemu reklamodawca nie zawsze płaci za wyświetlenie cenę równą maksymalnemu CPM. W kampanii kierowanej na miejsca docelowe można stosować rozliczenie oparte na stawkach CPM lub CPC, ale nie obu jednocześnie.

  2. Tworzenie konta Utworzenie konta AdWords i rozpoczęcie reklamowania w Google jest łatwe. Rozpocznij, przechodząc na stronę główną AdWords pod adresem https://adwords.google.pl , a następnie kliknij polecenie Zacznij teraz.

  3. Wybierz nazwę użytkownika Teraz należy wybrać nazwę użytkownika konta AdWords i hasło. W tym celu należy użyć konta Google (głównego loginu do wszystkich produktów Google), które określa adres e-mail i hasło używane do logowania się do systemu AdWords. Jeśli w celu korzystania z AdWords zostało założone nowe konto Google, otrzymasz wiadomość e-mail z prośbą o zweryfikowanie adresu e-mail. Kliknij link podany w tej wiadomości i zaloguj się na konto AdWords przy użyciu wybranego właśnie adresu e-mail i hasła.

  4. Prześlij informacje rozliczeniowe Pierwszy krok polega na podaniu prawidłowych informacji rozliczeniowych na koncie AdWords. Zaloguj się na konto na stronie adwords.google.pl . Kliknij link ,,Informacja o płatności /preferencje płatności" u góry strony konta. Zostaną wyświetlone wszystkie opcje płatności dostępne dla Twojej lokalizacji i waluty (wybór: przelew bankowy wydaje się dość praktyczny). Wybierz odpowiednie opcje i wykonaj procedurę wprowadzania informacji rozliczeniowych. Czy masz kod promocyjny? Większość kodów promocyjnych ma datę ważności, więc może być konieczne użycie kodu wkrótce po utworzeniu konta.

  5. Zacznij adwordować! Ustawienia kampanii: odbiorcy: wybierz język, w którym napisane będą Twoje reklamy, oraz lokalizacje potencjalnych klientów. Ustawienia te określają języki i lokalizacje geograficzne osób, którym Twoje reklamy będą wyświetlane. Więcej informacji można uzyskać w sekcji Kierowanie reklam niniejszego przewodnika.

  6. Sieci i urządzenia: Określ, gdzie Twoja kampania ma być wyświetlana - tylko w wynikach wyszukiwania Google czy także w witrynach partnerskich. Zgodnie z domyślnymi ustawieniami, reklamy będą ukazywać się jak największej grupie odpowiednich odbiorców w wyszukiwarce i sieci partnerskiej Google.

  7. Budżet dzienny Wprowadź kwotę, jaką planujesz średnio wydawać w ciągu jednego dnia na tę kampanię reklamową. Twój budżet to jeden z czynników określających, ile razy dziennie Twoje reklamy będą mogły być wyświetlane. 

  8. Stawka CPC Wprowadź maksymalną kwotę, jaką jesteś gotów zapłacić za każde kliknięcie reklamy przez odbiorcę. Stawka służy do określenia, jak często reklamy będą mogły być wyświetlane i na jakiej pozycji na stronie będą zamieszczone. 

  9. Reklamy Każdy tekst reklamowy obejmuje nagłówek, dwa wiersze opisu, wyświetlany adres URL - adres Twojej witryny - oraz docelowy adres URL, określający, na jaką podstronę Twojej witryny trafi użytkownik po kliknięciu ogłoszenia.

  10. Słowa kluczowe Słowa kluczowe to słowa lub wyrażenia, jakich potencjalny klient mógłby użyć, szukając informacji o Twoich usługach lub produktach w Google. Określają one, jakie wyszukiwania mogą spowodować wyświetlanie reklamy. Powinny więc być blisko powiązane z Twoim produktem lub usługą. 

  11. Twoje konto AdWords jest już aktywne W przypadku niektórych kont reklamy będą mogły być wyświetlane w Google natychmiast po wprowadzeniu informacji rozliczeniowych. W przypadku innych kont do rozpoczęcia wyświetlania reklam może minąć nawet tydzień. Zależy to od metody płatności używanej na koncie.

  12. Architektura konta. Na koncie AdWords znajduje się sześć głównych kart: Strona główna, Kampanie, Możliwości, Raportowanie, Rozliczenia i Moje konto. Każda karta może zawierać co najmniej jedną podstronę, widoczną po kliknięciu karty.

    Strona główna: ta karta zawiera stronę Migawka konta, czyli czytelne podsumowanie najważniejszych informacji o koncie.

    Kampanie: w obrębie tej karty będziesz przeprowadzać większość czynności związanych z zarządzaniem kontem AdWords. Możesz tutaj tworzyć i edytować kampanie, reklamy, słowa kluczowe i ustawienia kampanii. Wykresy podsumowania skuteczności pozwalają szybko sprawdzić skuteczność konta.

    Możliwości: na tej karcie znajdują się propozycje poprawy skuteczności konta. Są tu również dostępne narzędzia ułatwiające zarządzanie kontem i poprawianie kampanii reklamowych.

    Raportowanie: jeśli dopiero zaczynasz korzystanie z AdWords, funkcje raportowania dostępne na karcie Kampanie będą wystarczające na Twoje potrzeby. Na karcie Raportowanie są dostępne bardziej szczegółowe raporty: Google Analytics (funkcja śledzenia skuteczności witryny) i Centrum raportów (służące do śledzenia skuteczności reklam, słów kluczowych i kampanii). Więcej informacji o opcjach raportowania można uzyskać w sekcji Pomiar skuteczności w niniejszym przewodniku.

    Rozliczenia: ta karta umożliwia wprowadzenie lub zmodyfikowanie szczegółów płatności, przejrzenie całej historii płatności oraz wydrukowanie faktur. Więcej informacji można uzyskać w sekcji Rozliczenia niniejszego przewodnika.

    Moje konto: ta karta umożliwia kontrolę informacji osobistych, takich jak informacje logowania i ustawienia użytkownika. Można także na niej przyznawać innym osobom uprawnienia do zarządzania Twoim kontem AdWords.

  13. Struktura konta: Twoje konto AdWords jest podzielone na trzy poziomy: konto, należace do konta kampanie i grupy reklam w każdej kampanii.






  14. Opłaty i koszty W programie AdWords nie ma wymagania minimalnych wydatków - jest tylko jednorazowa opłata aktywacyjna. Sprawdź wysokość opłaty aktywacyjnej w przypadku Twojego konta. Oprócz tej niewielkiej opłaty aktywacyjnej wysokość wszystkich kosztów ponoszonych w związku z uczestnictwem w AdWords zależy tylko od Ciebie. Koszty kontroluje się na kilka sposobów: budżet dzienny, stawki, jakość reklamy.

  15. Budżet dzienny Wysokość budżetu zależy wyłącznie od Ciebie. Budżet dzienny powinien być kwotą, jaką możesz swobodnie wydać codziennie na daną kampanię. Twoje rzeczywiste koszty mogą się okazać nieco wyższe lub niższe od ustawionej kwoty, ale budżet określa maksymalną średnią kwotę dziennych wydatków w ciągu miesiąca. Budżet dzienny kampanii możesz zmieniać dowolną liczbę razy. 

  16. Budżet kampanii można zmienić na dwa sposoby. Aby szybko zmienić budżet kampanii reklamowej, należy wykonać następujące kroki:

    W tabeli Kampanie kliknąć budżet, który chcesz edytować.

    Wprowadzić nową wysokość budżetu.

    Kliknąć przycisk Zapisz.

    Budżet kampanii można również zmienić na karcie Ustawienia kampanii. W tym celu należy:

    Wybrać kampanię, którą chcą Państwo edytować.

    Wybrać kartę ,,Ustawienia".

    Kliknąć przycisk Edycja obok budżetu kampanii.

    Wprowadzić nową wysokość budżetu.

    Kliknąć przycisk Zapisz.

    Uwaga: budżet dzienny dotyczy poszczególnych kampanii, a nie łącznych wydatków na reklamy. Jeśli na przykład mają Państwo trzy kampanie reklamowe, a każda z nich ma budżet 15,00 PLN, dziennie na reklamy może zostać wydane maksymalnie 45,00 PLN.
    Budżet dzienny określa, jak często Twoje reklamy są wyświetlane w ciągu doby. Jeśli Twój budżet dzienny jest niski, reklama nie zostanie wyświetlona za każdym razem, gdy ktoś wyszukuje powiązane z nią słowa kluczowe. Aby zrealizować założony budżet, będziemy wyświetlać reklamy w kampanii najczęściej, jak to możliwe. Po wykorzystaniu budżetu wyświetlanie reklam w danym dniu jest wstrzymywane. Na Twoim koncie AdWords są dostępne zalecenia dotyczące wysokości budżetu dziennego, które pomogą Ci uzyskać maksymalną widoczność reklam.

  17. Jak sprawdzić zalecany budżet Aby sprawdzić wysokość zalecanego budżetu dziennego dla danej kampanii, należy wykonać następujące czynności:

    Zalogować się na konto AdWords pod adresem https://adwords.google.pl.

    Na stronie Wszystkie kampanie online kliknąć nazwę kampanii do edytowania.

    Wybrać kartę Ustawienia.

    Kliknąć przycisk Edytuj obok pozycji Budżet.

    Kliknąć opcję Wyświetl zalecany budżet.

    Jeżeli jest taka potrzeba, można zmienić wysokość kwoty, a następnie kliknąć przycisk Zapisz.

    Uwaga: budżet dzienny dotyczy poszczególnych kampanii, a nie łącznych wydatków na reklamy. Jeśli mają Państwo na przykład trzy kampanie reklamowe, a każda z nich ma budżet 15,00 PLN, dziennie na reklamy może zostać wydane maksymalnie 45,00 PLN.

  18. Stawki Najpowszechniejszą opcją określania stawek jest koszt kliknięcia (CPC). Stawki CPC określają maksymalną kwotę, jaką zamierzasz płacić za każde kliknięcie swojej reklamy, kiedy zostanie ona wyświetlona w Google lub jednej z naszych witryn partnerskich. Ogólnie rzecz biorąc, wyższa stawka CPC umożliwia wyświetlenie reklamy na wyższej pozycji na stronie. Ostateczna pozycja reklamy na stronie zależy od stawki i Wyniku Jakości. Poniżej podajemy więcej informacji.

    Rzeczywiste koszty będą prawdopodobnie niższe od wybranych stawek. Opłaty niższe od ustawionej stawki CPC są możliwe dzięki Weryfikatorowi cen AdWords. Weryfikator kosztów AdWords monitoruje konkurencję i automatycznie zmniejsza rzeczywisty koszt kliknięcia w taki sposób, że płacisz najniższą możliwą cenę za daną pozycję reklamy na stronie.

  19. Jakość reklamy Jakość odgrywa największą rolę w określaniu kosztu, jaki ponosi reklamodawca, gdy ktoś kliknie jego reklamę kierowaną na słowa kluczowe. Im wyższy Wynik Jakości, tym niższe stawki za pozycję i odwrotnie.


  20. Dobre słowo kluczowe:

    Składa się z 2-3 słów. Jest konkretne (słowa kluczowe o zbyt szerokim zakresie lub zbyt ogólne nie zapewniają takiej skuteczności dotarcia do grupy docelowej, jak ściśle ukierunkowane słowa kluczowe). Jest bezpośrednio powiązane z tekstem reklamy. Jest bezpośrednio powiązane ze stroną, do której prowadzi reklama (określaną przez docelowy adres URL).


0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że czytasz moje wpisy do końca. Zapisz się do newslettera, abyśmy byli na bieżąco.